Lasām Latvijā: Garlība Merķeļa "Latvieši"
Latvijas Nacionālā bibliotēka / National Library of Latvia

Évènement indisponible.

Selon le cas, de nouvelles dates appraîtront bientôt ou l'activité proposée sera définitivement supprimée.

jeu. 22/02/2018 de 18h30 à 19h30/strike>

Latvijas Nacionālā bibliotēka / National Library of Latvia
Mūkusalas iela 3
1063 Riga
Latvia
Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Konferenču centrā (-1. stāvā) notiks laikmetīga izrāžu-lasījumu cikla “Lasām Latvijā” Garlība Merķela "Latviešu" lasījums un norit Latvijas valsts simtgades pasākumu programmas ietvaros. Ieeja bez maksas.
Apgaismības ideju iespaidā uzrakstītais Garlība Merķeļa (1769–1850) darbs “Latvieši, sevišķi Vidzemē filosofiskā gadu simteņa beigās” ieguvis kanonisku statusu kā pirmais literārais darbs, kas iepazīstināja Eiropu ar latviešiem. Polemiskais darbs nebija domāts zemniekiem – latviešiem, bet gan vācu lasītājiem. Šis latviešu nacionālajai pašapziņai būtiskais sacerējums latviski pirmo reizi tika iespiests tikai 1905. gadā, kad grāmata ieguva jaunu spēku 1905. ga-da revolūcijas noskaņās. Taču jau 19. gs. pirmajā pusē Merķeļa sacerējums latviski tika pavairots un izplatīts brāļu draudzes rokraksta tradīcijā.
Lasījuma režisors Valters Sīlis par iestudējuma centrālo jautājumu: “Mani arvien ir interesējis tas, kā šis teksts izveidoja mūsu, latviešu, apziņu par to, kas mēs esam, un vēl vairāk – kā tas mūs pašus padarīja par tiem, kas mēs esam. Merķeļa apgalvojumi – patiesi vai nepatiesi, – bet kļuva par daļu no mūsu identitātes.” Izrāžu-lasījumu cikla mākslinieks ir Uģis Bērziņš. “Latviešus” kopā ar skatītājiem lasīs aktieris Toms Veličko. Izrādi papildinās vēsturnieka, LNB pastāvīgās ekspozīcijas “Grāmata Latvijā” kuratora Gustava Strengas komentārs.
Izrāžu-lasījumu ciklā tapa piecas izrādes, kuru radīšanā tika izmantotas LNB pastāvīgajā ekspozīcijā “Grāmata Latvijā” skatāmas vai ar tās tēmām saistītas grāmatas. “Lasām Latvijā” ar laikmetīgu skatuves līdzekļu palīdzību atklās, kā grāmatas un lasīšanas process gadsimtu gaitā veidojis Latvijas teritorijas iedzīvotāju identitāti, kā grāmatas palīdzējušas nokļūt līdz valsts idejai un tās īstenošanai, kā valsts liktenis atspoguļojas grāmatās. Izrāžu cikla veidotājus interesē ne tikai izvēlēto grāmatu saturs, bet arī to radīšanas, izdošanas un lasīšanas apstākļi, kā arī lasīšanas process kā performatīvs akts. Līdz 2018. gada 24. februārim LNB būs iespēja noskatīties vēl atlikušos divus iestudējumus.
Ekspozīcijā “Grāmata Latvijā” apskatāms J. Pulana 1849. gada “Latviešu” latviskojums rokrakstā. 21. februārī ekspozīcija atvērta no plkst. 12.00 līdz 20.00.
Izrāžu-lasījumu ciklu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.
Source: www.facebook.com