Lasām Latvijā: "Pieci gadi. 1934-15.maijs-1939"
Latvijas Nacionālā bibliotēka / National Library of Latvia

vendredi 23 de 18h30 à 19h30

Fuseau horaire : Riga (GMT+02:00)

Latvijas Nacionālā bibliotēka / National Library of Latvia
Mūkusalas iela 3
1063 Riga
Latvia
Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) 1.stāva ātrijā notiks laikmetīga izrāžu-lasījumu cikla “Lasām Latvijā” lasījums. Tas veltīts K.Ulmaņa režīma propogandas izdevumam un norit Latvijas valsts simtgades pasākumu programmas ietvaros. Ieeja bez maksas.
Grāmata “Pieci gadi: 1934–15.V.–1939” (red. Rihards Bērziņš, Sigismunds Vidbergs. Rīga: Pagalms, 1939.) tapusi par godu K. Ulmaņa īstenotā valsts apvērsuma piecu gadu jubilejai un ir daļa no autoritārā režīma centieniem veidot pozitīvu paštēlu. Bagātīgi ilustrētajā izdevumā Latvijas panākumi dažādās dzīves jomās vizuāli izteiksmīgi saistīti ar K. Ulmaņa režīma laikā paveikto.
Latvijas Nacionālā teātra režisors Valters Sīlis kopā ar izrādes mākslinieku Uģi Bērziņu un aktieriem Anci Strazdu un Klāvu Melli grāmatu “Pieci gadi” lasīs 1930. gadu ģimenes atmosfērā, rādot ideoloģijas ietekmi uz indivīdu dzīvi. Izrādi papildinās vēsturnieka, LNB pastāvīgās ekspozīcijas “Grāmata Latvijā” kuratora Gustava Strengas komentārs.
Valters Sīlis stāsta: “Mūsdienās cilvēki mēdz būt noguruši no negatīvisma ziņās. Ar grāmatas “Pieci gadi” lasījumu vēlamies paskatīties uz pasauli, kas izveidojas, ja tiek ziņotas tikai labas ziņas. Joprojām eksistē mīts par Latvijas zelta laikmetu – ulmaņlaikiem, kas tika radīts, pakļaujot sabiedrību cenzūrai un tikai pozitīvai informācijai. Cik liela ir tā bīstamība? Paskatoties uz vēsturi un mūsdienu valstīm, kur valda šis sabiedriskajos medijos piekoptais pozitīvisms, ir labi redzams, kādas ir tā sekas uz sabiedrību un dzīvi kopumā.” Izrāžu-lasījumu ciklā tapa piecas izrādes, kuru radīšanā tika izmantotas LNB pastāvīgajā ekspozīcijā “Grāmata Latvijā” skatāmas vai ar tās tēmām saistītas grāmatas. “Lasām Latvijā” ar laikmetīgu skatuves līdzekļu palīdzību atklās, kā grāmatas un lasīšanas process gadsimtu gaitā veidojis Latvijas teritorijas iedzīvotāju identitāti, kā grāmatas palīdzējušas nokļūt līdz valsts idejai un tās īstenošanai, kā valsts liktenis atspoguļojas grāmatās. Izrāžu cikla veidotājus interesē ne tikai izvēlēto grāmatu saturs, bet arī to radīšanas, izdošanas un lasīšanas apstākļi, kā arī lasīšanas process kā performatīvs akts.
Līdz 2018. gada 24. februārim LNB būs iespēja noskatīties vēl atlikušos 3 iestudējumus.
Grāmata “Pieci gadi” apskatāma ekspozīcijā “Grāmata Latvijā”, 23. februārī ekspozīcija atvērta no plkst. 12.00 līdz 20.00.
Izrāžu-lasījumu ciklu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.
Source: www.facebook.com