Lasām Latvijā: žurnāls "Auseklis"
Latvijas Nacionālā bibliotēka / National Library of Latvia

samedi 24 de 15h00 à 16h00

Fuseau horaire : Riga (GMT+02:00)

Latvijas Nacionālā bibliotēka / National Library of Latvia
Mūkusalas iela 3
1063 Riga
Latvia
Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Konferenču centrā (-1. stāvā) notiks laikmetīga izrāžu-lasījumu cikla “Lasām Latvijā” lasījums. Tas veltīts sabiedriski politiskajam, literārajam un reliģiskajam neatkarīgajam žurnālam “Auseklis” un norit Latvijas valsts simtgades pasākumu programmas ietvaros. Ieeja bez maksas.
Žurnāla “Auseklis” (1987—1988) sastādītāji pirmajā numurā to nosauca par pirmo no cenzūras brīvo izdevumu, kas Latvijā laists klajā kopš 1934. gada 15. maija apvērsuma. “Auseklis” iznāca Atmodas laika ieskaņās, tā numurus veidoja, pavairoja mašīnrakstā un izplatīja no rokas rokā konspirācijas apstākļos, baidoties no padomju specdienestu represijām.
Izrāžu-lasījumu cikla režisors ir Valters Sīlis, mākslinieks – Uģis Bērziņš. Lasījumā piedalīsies aktieri Inga Tropa, Klāvs Mellis un Toms Veličko. Izrādi papildinās vēsturnieka, LNB pastāvīgās ekspozīcijas “Grāmata Latvijā” kuratora Gustava Strengas komentārs.
Režisors Valters Sīlis stāsta par iestudējuma tapšanu: “Vispirms mani interesē paskatīties uz tekstu, kura lasīšana, – kur nu vēl rakstīšana, kur nu vēl publiska lasīšana, – ir prasījusi lielu drosmi. Toreiz tas bija teksts, kas varēja radīt lielas nepatikšanas. Liela daļa no maniem darbiem teātrī ir vārda brīvības svinēšana, arī šis darbs ir vārda brīvības svinēšana. Vēl mani ļoti interesē veids, kā šī žurnāla rakstu autori sarunājas ar varu, kā tiek uzrunāta ideoloģijas humānā puse – idejas no PSRS dibināšanas laika vai Gorbačova pārbūves laika –, kas nevar realizēties totalitārisma apstākļos. Līdz ar to žurnāla teksti ik brīdi apliecina konfliktu ar valsts varu un iekārtu, vienlaikus sarunājoties ar to.” Valters Sīlis stāsta: “Mūsdienās cilvēki mēdz būt noguruši no negatīvisma ziņās. Ar grāmatas “Pieci gadi” lasījumu vēlamies paskatīties uz pasauli, kas izveidojas, ja tiek ziņotas tikai labas ziņas. Joprojām eksistē mīts par Latvijas zelta laikmetu – ulmaņlaikiem, kas tika radīts, pakļaujot sabiedrību cenzūrai un tikai pozitīvai informācijai. Cik liela ir tā bīstamība? Paskatoties uz vēsturi un mūsdienu valstīm, kur valda šis sabiedriskajos medijos piekoptais pozitīvisms, ir labi redzams, kādas ir tā sekas uz sabiedrību un dzīvi kopumā.”
Izrāžu-lasījumu ciklā tapa piecas izrādes, kuru radīšanā tika izmantotas LNB pastāvīgajā ekspozīcijā “Grāmata Latvijā” skatāmas vai ar tās tēmām saistītas grāmatas. “Lasām Latvijā” ar laikmetīgu skatuves līdzekļu palīdzību atklās, kā grāmatas un lasīšanas process gadsimtu gaitā veidojis Latvijas teritorijas iedzīvotāju identitāti, kā grāmatas palīdzējušas nokļūt līdz valsts idejai un tās īstenošanai, kā valsts liktenis atspoguļojas grāmatās. Izrāžu cikla veidotājus interesē ne tikai izvēlēto grāmatu saturs, bet arī to radīšanas, izdošanas un lasīšanas apstākļi, kā arī lasīšanas process kā performatīvs akts.
Izrāžu-lasījumu cikls tika izveidots un norisinājās ar Valsts Kultūrkapitāla fonda finansiālu atbalstu.
Source: www.facebook.com