Dni Piłsudskiego
Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi

Du 22/02/2018 10h30 au 25/02/2018 12h30

Fuseau horaire : Warsaw (GMT+01:00)

Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi
ul. Gdańska 13
90-706 Łódź
Poland
UDZIAŁ BEZPŁATNY
1. Józef Piłsudski w październiku 1899 r. przybył do Łodzi, był wtedy redaktorem gazety „Robotnik” (organ prasowy Polskiej Partii Socjalistycznej). Wraz ze swoją świeżo poślubioną żoną Marią zamieszkał na ul. Wschodniej 19. Celem przyjazdu młodych małżonków było założenie tajnej drukarni „Robotnika”. Niestety pobyt Józefa Piłsudskiego zakończył się jego aresztowaniem w nocy z 21/22 lutego 1900 r. Państwo Piłsudscy trafili do więzienia przy ul. Długiej 13 (dzisiejsza ul. Gdańska 13). Muzeum Tradycji Niepodległościowych poprzez organizacje specjalnego wydarzenia, chcę upamiętnić historię pobytu Józefa Piłsudskiego w Łodzi. W programie w godz. 10.30-15.00:
- dla klas III-VI SP Specjalne warsztaty patriotyczne o Józefie Piłsudskim
- od poziomu VII klasy SP i uczestników indywidualnych (dorosłych i seniorów) Lekcje Muzealne o Pobycie Józefa Piłsudskiego w Łodzi, które można połączyć ze spacerem.
Data 22.02.2018 r. (czwartek)
Godzina: 10.30-15.00
Miejsce ul. Gdańska 13 (MTN w Łodzi)
Zapisy: obowiązują wcześniejsze zapisy grup zorganizowanych (do wyboru godz. 10.30; 12.00; 13.30 – przyjmujemy grupy do 30 osób) k.lutek@muzeumtradycji.pl
2. W ramach „Dni Józefa Piłsudskiego” odbędzie się jednodniowa konferencja popularno-naukowa pt. „Historia wolnego słowa”. Składać się będzie z trzech wystąpień dotyczących wolności słowa w okresie rozbiorów i PRLu. Czy jest wolność słowa? Kiedy możemy mówić o jej zachowaniu? Jakie są przestrzenie wolności w czasach, w których swobody brakuje. Na te i inne pytania odpowiedzą goście konferencji. Oferta skierowana jest do uczniów szkół średnich.
Tytuły wystąpień:
• wolne słowo pod zaborami – funkcjonowanie prasy na ziemiach polskich w XIX i na początku XX wieku
• Wolność bibułą mierzona – broszura „Bibuła” jako opowieść Józefa Piłsudskiego o wolności słowa
• Pod okiem cenzury – walka z wolnością słowa w PRLu
Data 23.02.2018 r. (piątek)
Godzina: 11.00-12.30
Miejsce ul. Gdańska 13 (MTN w Łodzi)
Zapisy: k.lutek@muzeumtradycji.pl
Uwaga: Liczba miejsc ograniczona !!! (2-3 klasy) Spotkanie kierowane jest do Szkół Średnich
22.02.2018 - II wykład o wolności „O wolności reglamentowanej – przestrzenie wolności słowa w PRL”. Wykład wygłosi Michał Przeperski -
Michał Przeperski – Absolwent historii w Instytucie Historycznym UW oraz prawa na Wydziale Prawa i Administracji UW; doktorant Instytutu Historii PAN i pracownik Instytutu Pamięci Narodowej. Od stycznia 2012 r. do czerwca 2014 r. redaktor naczelny portalu „Histmag.org”. Publikował m.in. w „Polityce”, „Znaku”, „Frondzie LUX”, „44 / Czterdzieści i Cztery. Magazynie Apokaliptycznym” i „Nowych Książkach”. Przygotowuje rozprawę doktorską o działalności politycznej Mieczysława F. Rakowskiego. Autor książki „Nieznośny ciężar braterstwa. Konflikty polsko-czeskie w XX wieku”
Społeczeństwa żyjące w krajach totalitarnych i autorytarnych pozbawione są podstawowych swobód. Żyjąc w ucisku dnia codziennego poszukują jednak własnych przestrzeni wolności. Szczególnie trudna do zagospodarowania była wolność słowa. Słowa godzące w najgroźniejsze nawet systemy władzy podlegała bowiem szczególnej kontroli. Jednakże ludzka pomysłowość, inteligencja, kreatywność i erudycja pozwalała ominąć najskrupulatniejszych cenzorów. Jak radzono sobie z cenzurą w PRLu? Jak zdobywano przestrzeń wolności słowa? Jak omijano system przekazując społeczeństwu „zakazane treści”? Jak człowiek poszerzał sobie przestrzeń wolności w kraju wolności pozbawionym? Spotkanie z Michałem Przeperskim będzie elementem obchodów Dni Józefa Piłsudskiego, poświęconym w wyjątkowy sposób problematyce wolności słowa.
25. 02.2018 – wycieczka szlakiem Józefa Piłsudskiego – Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi – Plac Wolności – Wschodnia 19 – Skład Tybera. W czasie wycieczki uczestnicy będą mogli powędrować szlakiem pobytu Józefa Piłsudskiego w Łodzi. Zobaczą miejsca z którymi był związany, usłyszą historię jego pobytu w Łodzi, a także dowiedzą się o okolicznościach aresztowania. W Siedzibie Głównej MTN-Łódź przy ul. Gdańskiej będą mogli obejrzeć kliszę winiety „Robotnika” z 31 grudnia 1899 roku, którą w Łodzi używał Piłsudski.
10:00 – wycieczka dla dorosłych
12:00 – wycieczka dla dzieci
prowadzenie: dr Sebastian Adamkiewicz
Source: www.facebook.com