Wykład | Od Hirszfelda do marzeń o sztucznej krwi
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

jeudi 18 de 18h00 à 19h00

Fuseau horaire : Warsaw (GMT+01:00)

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Anielewicza 6
00-157 Warsaw
Poland
Prof. Wiesław Jędrzejczak, konsultant krajowy do spraw hematologii, opowie o transplantacji szpiku i innych najnowszych zdobyczach współczesnej medycyny, zainspirowanych badaniami Ludwika Hirszfelda. Czy kolejne okrycia doprowadzą do stworzenia sztucznej krwi?
18 stycznia (czwartek), godz. 18.00, wstęp wolny
Odkrycia Ludwika Hirszfelda w dziedzinie badań nad krwią umożliwiły dalszy, szybko postępujący rozwój leczenia chorób krwi. Zrozumienie, że ludzie mają różne grupy krwinek czerwonych było m.in. inspiracją do rozpoczęcia badań krwinek białych. Efekt? Odkrycie antygenów zgodności tkankowej, które umożliwiło dobór dawców szpiku i jego przeszczepianie.
Czy kolejne okrycia naukowe doprowadzą w przyszłości do stworzenia sztucznej krwi, którą będzie można przetoczyć wszystkim niezależnie od ich grupy krwi? Profesor Wiesław Jędrzejczak opowie o transplantacji szpiku i innych najnowszych zdobyczach współczesnej medycyny, zainspirowanych przez badania Ludwika Hirszfelda.
W godzinach 16.00 – 21.00 we foyer przed audytorium można będzie zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku i komórek macierzystych
Akcja organizowana we współpracy z Fundacją DKMS
Więcej informacji na stronie https://www.dkms.pl/pl/faq
Wykład towarzyszy wystawie "Krew. Łączy i dzieli"
Prof. Wiesław Jędrzejczak – lekarz, kierownik Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W swojej pracy badacza i klinicysty zajmował się m.in. hematologią, transplantologią i medycyną nuklearną. Pionier w zakresie operacji przeszczepu szpiku kostnego w Polsce.
Source: www.facebook.com