OJ Presents; Paul Barsch - 'Oil Soaked Flannel'
Oj

Du 19/01/2018 17h30 au 02/02/2018 18h00

Fuseau horaire : Istanbul (GMT+03:00)

Oj
Şehbender Sokak No. 4 D. 6
Istanbul
Turkey
OJ Presents; Paul Barsch’s first solo show in Istanbul, ‘Oil Soaked Flannel’ - OPENING 19 JAN 2018
There is no statement. Just a possibility of what might happen with the given potential; bad entertainment, precarious labour, deadlocked power structures, medial construction of reality, cheap envy. Loosely connected artifacts meeting in a space, engaged in their own work that comes with great ease. There is no pecking order but always a director who sits while others run. Screens gazing at their own reflection. Blue, the key color to fantasies of recreational bliss. There is someone connecting the cables under the embracing flannel and making sure that all is recorded.
Paul Barsch’s first solo show in Istanbul; ‘Oil Soaked Flannel’ meets us in a setting of artificial objects building a scene. The somewhat close but mostly loose relations of these objects, with their assigned tasks by the artist, form a conceptual space that will eventually transform into an enhanced exhibition through documentation.
Site specific works were produced in Istanbul and the exhibition will run from January 19th through to February 2nd, 2018 at OJ ART SPACE.
AFTER PARTY: OJ Presents; Oil Soaked Flannel AFTER PARTY !!!
---
Working with culturally charged materials across media and context, Paul Barsch studied fine art and painting at Dresden Art Academy. In 2010 he co-founded the artist-run space ‘S T O R E’ in Dresden where he also curates and organizes exhibitions. Together with Tilman Hornig he founded the project New Scenario in 2015; a dynamic platform for conceptual, post-cube, online exhibitions. He was one of the initiators of ‘PIZZA PAVILION’ at the 56th Venice Biennale. The artist lives and works between Berlin and Dresden.
http://paulbarsch.de/
ojwwep.com
OJ Art Space was founded in Asmalı Mescit, Taksim as an independent art space in 2016. In its first year OJ hosted over 10 contemporary art exhibitions, and soon became an important network for artists, curators, and writers from diverse countries that are interested in pushing the boundaries of contemporary exhibition making. OJ focuses on creating a unique space for artists to work on new methods of exhibiting as well as conducting communications for their participation in international media and publications.
OJ is supported by SAHA as part of “Grant for the Sustainability of Independent Art Initiatives 2017–2018”
---
OJ, Paul Barsch’ın İstanbul’daki ilk solo sergisi ‘Oil Soaked Flannel’ı sunar
Hiçbir açıklama/bildirim yok. Sadece verilen potansiyelin ne olabileceğine dair bir olasılık; kötü eğlence, istikrarsız iş gücü, kördüğüm olmuş güç yapıları, gerçekliğin vasat inşası ve ucuz kıskançlık. Birbirine gevşek bir şekilde bağlı eserler bir alanda buluşmuş, kendilerine kolay gelen işleriyle uğraşıyor. Hiyerarşi yok ama her zaman diğerleri çalışırken oturan bir yönetmen var. Ekranlar kendi yansımalarına bakıyor. Mavi, eğlence saadeti fantazilerinin ana rengi. Kapsayan pazenin altında kabloları bağlayan biri var ve başka biri bütün bunların kaydedildiğine emin oluyor.
Paul Barsch’ın İstanbul’daki ilk solo sergisi; ‘Oil Soaked Flannel’ bizi yapay nesnelerin hazırladığı bir sahne ortamında karşılar. Bir şekilde yakın ama çoğunlukla gevşek ilişkiler kuran bu objeler, sanatçı tarafından atanmış görevleriyle birlikte kavramsal bir alan oluşturur ve nihayetinde dokümantasyon ile onu gelişmiş bir sergi haline dönüştürür.
Mekana özgü işler İstanbul’da üretildi ve sergi 19 Ocak-2 Şubat 2018 tarihleri arasında OJ ART SPACE’de görülebilir.
----
Medyada ve bağlamda kültürel olarak yüklenmiş malzemelerle çalışan Paul Barsch, Dresden Art Academy'de güzel sanatlar ve resim eğitimi aldı. 2010 yılında Dresden'de sanatçı-inisiyatifi olan ‘S T O R E’un kurucularından biri olan Barsch, bu alanda sergiler düzenledi. Tilman Hornig ile birlikte 2015 yılında kavramsal, post-küp, online sergiler için dinamik bir platform olan ‘New Scenario’ projesini kurdu. 56.Venedik Bienali’nde PIZZA PAVILION'u başlatanların arasında yer aldı.
Sanatçı, Berlin ve Dresden arasında yaşıyor ve çalışıyor.
http://paulbarsch.de/
ojwwep.com
2016 yılında Asmalı Mescit’de bağımsız sergi mekânı olarak açılan OJ Art Space, ilk yılında 10’un üzerinde çağdaş sanat sergisi sundu ve mekânın dışına çıkarak, çağdaş sergileme yöntemlerinin sınırlarını zorlamak isteğiyle bir araya gelmiş farklı ülkelerden sanatçı, küratör ve yazarlardan oluşan bir ağ halini aldı. Çalıştığı sanatçılara yeni sergileme yöntemlerine yoğunlaşmaları için alan yaratmaya çalışan OJ, sanatçıların uluslararası yayınlarda yer alabilmeleri için iletişim çalışmaları da yürütüyor.
OJ, “Bağımsız Sanat İnisiyatiflerinin Sürdürülebilirliğine Yönelik Destek Fonu 2017-2018” kapsamında SAHA tarafından desteklenmektedir.
http://paulbarsch.de
https://www.ojwwep.com
Source: www.facebook.com