DKF Rozpięci: "Przy Planty 7/9" i Michał Jaskulski
Kino Agrafka

Évènement indisponible.

Selon le cas, de nouvelles dates appraîtront bientôt ou l'activité proposée sera définitivement supprimée.

mar. 12/12/2017 de 20h00 à 22h10/strike>

DKF Rozpięci
Krowoderska 8
Kraków
Poland
DKF Rozpięci i Kino Agrafka zapraszają na projekcję filmu PRZY PLANTY 7/9 i spotkanie z jego współreżyserem i autorem zdjęć, Michałem Jaskulskim!

Wstrząsający i oczyszczający PRZY PLANTY 7/9 to jeden z najczęściej nagradzanych na świecie polskich filmów dokumentalnych.

4 lipca 1946 roku, rok po zakończeniu II wojny światowej, milicja, żołnierze i zwykli kielczanie zabili ocalałych z Holokaustu Żydów, mieszkających w centrum miasta przy ul. Planty 7/9. Ranili kilkadziesiąt innych osób w całych mieście. Pogrom kielecki stał się symbolem polskiego powojennego antysemityzmu. W PRL-u był tematem zakazanym. Po upadku komunizm Bogdan Białek, polski katolik, z wykształcenia psycholog, otworzył puszkę Pandory: zaczął publicznie mówić o tym, co wydarzyło się w 1946 roku. Przebił się przez teorie spiskowe dotyczące pogromu, wyparcie go ze świadomości kielczan i utrwalane przez lata stereotypy dotyczące Polaków i Żydów. Zbliżenie między kielczanami a Żydami zaczęło się rodzić, ale ma swoją cenę.

DKF Rozpięci jest członkiem Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych, a jego działalność współfinansuje Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny w ramach programu wspierania klubów filmowych.
Source: www.facebook.com