PrzedŚwiąteczna Niedziela w MCK
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

Évènement indisponible.

Selon le cas, de nouvelles dates appraîtront bientôt ou l'activité proposée sera définitivement supprimée.

dim. 10/12/2017 de 10h00 à 18h00/strike>

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie
Rynek Główny 25
31-008 Kraków
Poland
Zapraszamy do wzięcia udziału w (Przed)Świątecznej Niedzieli w MCK! W tym dniu będzie można zwiedzić bezpłatnie wystawę "Lwów 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm". Z kolei dla dzieci przygotowalismy specjalne mikołajowe warsztaty! Oprócz tego bedą na Was czekać warsztaty robienia kartek świątecznych oraz kiermasz książek i gadżetów MCK!
PROGRAM:
12:00, 14:00, 16:00 – zwiedzanie wystawy z przewodnikiem
12:30 – Mikołaj w MCK, warsztaty dla dzieci. Wstęp: 10 zł, obowiązują zapisy: warsztaty[at]mck.pl,
11:00-14:00 – otwarte warsztaty robienia kartek świątecznych dla dzieci i dorosłych
10:00-18:00 – kiermasz książek i gadżetów MCK
INFORMACJE O WYSTAWIE:
24 czerwca 1937 roku był we Lwowie zwyczajnym dniem, z tysiącem zdarzeń. Większości z nich nikt już nie pamięta. Patrząc z dzisiejszej perspektywy na tamten dzień i na podobne zwyczajne dni w życiu miasta, można dostrzec, że Lwów na co dzień żył nowoczesnością. W „Gazecie Lwowskiej” odnotowano wystawienie spektaklu Biała dama w Teatrze Wielkim oraz kilkanaście seansów filmowych w kinach. Radio Lwów nadało felieton Wilhelma Raorta propagujący modę na wycieczki górskie tudzież odczyt Józefy Vogelówny o nowatorskich badaniach archeologicznych w Biskupinie. W ramach seminarium matematycznego na Uniwersytecie Lwowskim doktor Stanisław Ulam przedstawił sprawozdanie z pobytu naukowego w Stanach Zjednoczonych (wyjedzie tam na stałe w 1939 roku i stanie się czołowym twórcą amerykańskich badań nad energią atomową). Trwały prace budowlane i projektowe nad licznymi modernistycznymi budynkami w całym mieście. Na Wydziale Architektury i innych wydziałach Politechniki Lwowskiej dobiegał końca letni semestr. W prywatnych kalendarzach zapisano z pewnością wiele osobistych wspomnień każdego z mieszkańców miasta. Dla niejednego indywidualnego losu mógł to być dzień wyjątkowy. Ale dla nowoczesnego Lwowa – codzienny. Niewiele ponad dwa lata później ta codzienność miała przestać istnieć.
Na wystawie pokazane zostaną modele ważniejszych gmachów modernistycznych Lwowa oraz oryginalne projekty architektoniczne z polskich kolekcji (zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Architektury we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, Biblioteki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie, Biblioteki Narodowej w Warszawie, Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, Archiwum Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Misjonarzy w Krakowie oraz sześciu kolekcji prywatnych). Zaprezentowane zostaną obrazy i grafika reprezentujące środowisko artystyczne i sztukę Lwowa tamtych lat, a także fotografie z epoki, dokumenty filmowe, pocztówki i plakaty.
Wystawa po raz pierwszy została pokazana w Muzeum Architektury we Wrocławiu w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Dla krakowskiego pokazu została zmodyfikowana i poszerzona o dodatkowe działy i eksponaty.
http://mck.krakow.pl/wystawy/lwow-24-czerwca-1937-miasto-architektura-modernizm
Source: www.facebook.com