Tüsit - Film Günleri & Film Okuması
Trakya Üniversitesi Sinema Topluluğu

Évènement indisponible.

Selon le cas, de nouvelles dates appraîtront bientôt ou l'activité proposée sera définitivement supprimée.

jeu. 07/12/2017 de 19h00 à 22h00/strike>

Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı
Edirne
Turkey
Film günleri üçüncü haftasında Avusturyalı ayrıksı yönetmen Michael Haneke'nin 2004 yılında Nobel Edebiyat Ödülü'nü alan Elfriede Jelinek'in Die Klavierspielerin isimli romanından uyarlaması The Piano Teacher filmiyle sizlerleyiz.
Film okuması filmden sonra yapılacaktır..
FİLM HAKKINDA : The Piano Teacher
Erika Kohut, fazlasıyla idealist, otoriter ve saygıdeğer kişiliğiyle tanınan bir öğretmendir. Tüm bu sıradan karakterinin yanısıra Erika, cinsel arzularına gömülü gizli dünyasında bastıramadığı ikincil kişiliğini de sürdürmektedir. Öğrencilerinden bir tanesi kendisine yoğun bir ilgi duymaktadır. Bu ilgi Erika'nın kapalı kişiliğinin açılmasında önemli bir rol oynayacaktır.
Ödüller
2001 Cannes Film Festivali
Büyük Ödül
En İyi Erkek Oyuncu - Benoît Magimel
En İyi Kadın Oyuncu - Isabelle Huppert
2002 César Ödülleri
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu - Annie Girardot
2002 Alman Film Ödülleri
En İyi Yabancı Film
2001 Avrupa Film Akademisi
En İyi Avrupalı Kadın Oyuncu
2001 Fransız Sinema Akademisi
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu - Annie Girardot
2002 Los Angeles Sinema Eleştirmenleri Ödülü
En İyi Kadın Oyuncu (paylaşıldı) - Isabelle Huppert
YÖNETMEN HAKKINDA : Michael Haneke
Kendi anlatımıyla "kimsenin kolayca ve içi rahat bir sekilde seyredemeyeceği filmler" yapan Haneke, filmlerinde çoğunlukla modern toplumdaki insanların problemlerini ve bunalımlarını çıplak bir gerçeklikle -bu amaç için özenle film müziği kullanmaktan kaçınarak- sergiler.
1942 yılında Almanya'nın Münih kentinde dünyaya geldi. Üniversite öğrenimini Viyana'da felsefe ve psikoloji dallarında yaptıktan sonra mezun oldu ve film eleştirmeni olarak sinema hayatına başladı. Ardından kısa bir süre Alman televizyonu "Südwestfunk" da editör olarak çalıştı. Kamera arkasına geçişi öncelikle televizyon filmleri için olmuştur (1973). Uzunca bir süre televizyon yönetmenliği yaptıktan sonra tarzı ve gerçekçi bakış açısı nedeniyle (ki bu açıdan Gaspar Noe ile karşılaştırılabilir) ses getiren ilk sinema eserlerini üçleme olarak sinema dünyasına kazandırdı. Cannes film festivallerinde 2001 yılında Fransızca çektiği Piyano Öğretmeni filmi ile Büyük Ödülü, 2005 yılında Saklı filmi ile en iyi yönetmen ödülünü, 2009 ve 2012 yıllarında Beyaz Bant ve Aşk filmleri ile Altın Palmiye ödülünü kazanmıştır. Roy Grundmann tarafından ayrıca “A Companion to Michael Haneke” isimli bir kitapta, hakkında yazılmış makaleler ve röportajlar toparlanmıştır.
Source: www.facebook.com