„Ziarno: nieznana historia” | 9 grudnia, 20.30 pokaz specjalny
Kino Muranów

Évènement indisponible.

Selon le cas, de nouvelles dates appraîtront bientôt ou l'activité proposée sera définitivement supprimée.

sam. 09/12/2017 de 20h30 à 22h00/strike>

Kino Muranów
ul. Gen. Władysława Andersa 5
00-147 Warsaw
Poland
Pokaz filmu „Ziarno: nieznana historia” organizowany wspólnie z Slow Food Warszawa jest częścią obchodów Terra Madre Day 2017 zainicjowanego przez światowy ruch Slow Food.
Co roku, 10 grudnia, aktywiści i sympatycy Slow Food spotykają się na wykładach, warsztatach, pokazach i przy wspólnym stole by zamanifestować swoje przywiązanie do Ziemi i troskę o jej dobro.
W Warszawie, poza pokazem filmu "Ziarno: nie znana historia", w niedzielę, 10 grudnia, odbędzie się też
Slowfoodowe Śniadanie Mazowieckie TERRA MADRE DAY, podczas którego ponad 200 osób zasiądzie do stołów w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim by smakować produktów od lokalnych wytwórców
---
OPIS FILMU:
„Ziarno: nieznana historia” (Seed: The Untold Story)
reż. Taggart Siegel, Jon Betz, USA 2016, 94'
Nasiona – dzięki nim mamy co jeść, w co się ubrać i surowce istotne dla naszego codziennego życia. Ich różnorodność i bogactwo wciąż zaskakuje, jednak w ciągu niespełna wieku rolnictwa przemysłowego obfitość nasion, pieczołowicie budowana od tysiącleci, drastycznie spada, a wiele z nich zagrożonych jest dziś wyginięciem. W XX wieku w Ameryce Północnej zniknęło 94% nasion warzyw – ta strata może doprowadzić do katastrofy. Irlandzki głód ziemniaczany z połowy XIX wieku był związany z uprawą głównie jednej odmiany ziemniaków. Postęp technologiczny i żądza zysku doprowadziły do zmechanizowania rolnictwa i wysiewu na monstrualną skalę genetycznie modyfikowanych, identycznych roślin. Odpowiedzialne za to firmy, takie jak: Syngenta, Bayer, Dow Chemicals czy Monstanto, kontrolują dziś ponad 2/3 światowego rynku nasion, czerpiąc z niego bezprecedensowe zyski. Naukowcy ostrzegają przed załamaniem globalnej produkcji bananów, pomarańczy, kawy i kokosów z powodu krótkowzrocznego polegania wyłącznie na jednej odmianie nasion. W fascynujących wywiadach z Vandaną Shivą, Jane Goodall, Andrew Kimbrellem, Winoną Laduke i Rajem Patelem dowiadujemy się o roli nasion, a przede wszystkim dlaczego warto o nie dbać i troszczyć się o ich różnorodność.
Ziarno, nieznana historia to opowieść ku przestrodze. Z wykorzystaniem technik animacji pokazuje historię i cykl przemiany nasion oraz toczącą się w ich tle walkę człowieka z naturą. Poznajemy zapalonych aktywistów społecznych, którzy za wszelką cenę walczą o zachowanie bogactwa odmian nasion.
#SlowFood #MenuForChange #TMD2017
Source: www.facebook.com