Wystawa „20 lat Lambdy Warszawa”, 17-19.10
Lambda Warszawa

Évènement indisponible.

Selon le cas, de nouvelles dates appraîtront bientôt ou l'activité proposée sera définitivement supprimée.

Du 17/10/2017 12h00 au 19/10/2017 21h00/strike>

Lambda Warszawa
Żurawia 24a lok. 4
00-515 Warsaw
Poland
Serdecznie zapraszamy na wystawę „20 lat Lambdy Warszawa”, towarzyszącą obchodom 20. urodzin Stowarzyszenia.
Na wystawie zaprezentujemy część zbiorów archiwalnych dotyczących początków i najważniejszych inicjatyw Lambdy Warszawa.
To świetna okazja, żeby porozmawiać o historii ruchu LGBT w Polsce, o tym, co robimy obecnie oraz żeby napić się herbaty w miłym towarzystwie.
Wystawie towarzyszyć będą dwa wystąpienia działaczy Lambdy, którzy byli z nami we wczesnych latach:
– 17.10, godz. 18.00
Piotr Brodacki i Krzysztof Kliszczyński opowiedzą o początkach ruchu LGBT w Polsce, Ośrodku Rainbow, kampaniach konstytucyjnych i pierwszych paradach,
– 18.10, godz. 18.00
Yga Kostrzewa opowie o spisanych początkach Lambdy Warszawa, czyli biuletynie „Tęczątko”, którego była wieloletnią redaktorką.
Kiedy w 1997 roku powstawała Lambda Warszawa, tworzył ją zespół kilkunastu osób pragnących działać na rzecz raczkującej organizacyjnie społeczności LGBT w Polsce. W tamtym czasie samo pojęcie LGBT nie istniało jeszcze w polskim dyskursie publicznym.
Pierwsze lata działalności Lambdy Warszawa to z jednej strony działalność typowo pomocowa – prowadzenie Telefonu Zaufania (działa nieprzerwanie od 1995 roku), wsparcie psychologiczne czy grupy wsparcia; z drugiej – angażowanie się w pierwsze publiczne działania społeczne i polityczne – współorganizowanie pierwszych Parad Równości, akcje mające zapobiegać przejawom homofobii i zwiększać widoczność gejów i lesbijek.
To w Lambdzie Warszawa pierwsze swoje spotkania miała grupa osób transpłciowych, z których potem zrodziła się Fundacji Trans-Fuzja; do Lambdy – przed powstaniem w 2001 roku KPH – przychodził Robert Biedroń; to wreszcie Lambda Warszawa uruchomiła pierwszy w Polsce fundusz mikrograntów dla innych organizacji i grup nieformalnych LGBT – Fundusz Stonewall; to Lambda – wraz z KPH i ILGCN – powołały do życia Fundację Równości, która przez wiele lat organizowała warszawską Paradę Równości; Lambda powołała też pierwszy w postkomunistycznej Europie Hostel Interwencyjny dla osób LGBT.
O tym i o innych ważnych wydarzeniach z historii działania Lambdy Warszawa będziecie mogli dowiedzieć się z naszej wystawy. Serdecznie zapraszamy!
--
Patronat nad wystawą objęła Gazeta Wyborcza i serwis warszawa.wyborcza.pl
Source: www.facebook.com