Başak Deepa Yüksel ile Çocuk Yogası Uzmanlık Programı
Yogatime

Du 09/12/2017 10h00 au 16/12/2017 18h00

Fuseau horaire : Istanbul (GMT+03:00)

Yogatime
Halaskargazi Cad. Yılmazlar Pasajı, Hüseyin Hilmi Paşa İş Hanı No:153 K:1 Şişli
34380 Istanbul
Turkey
BAŞAK DEEPA YÜKSEL LİDERLİĞİNDE, ECENUR ATEŞ ASİSTANLIĞINDA
YOGA CİCİ 30 SAATLİK ÇOCUK YOGASI UZMANLIK PROGRAMI
09-10-16 Aralık 10:00-18:00

Çocuklara bir şey öğretmek için önce güvenlerini kazanmalı, anlayacağı biçimde konuyu çerçeveye almalı, neden sonuç ilişkisi kurmalısınız. Tüm bunları yapmadan çocuklarla çalışabilmek ve sınıf yönetimi çok zor. Yoga derslerinde ihtiyaç duyacağınız iletişim tekniklerini bu kursta öğreneceksiniz.

Yoga Cici; 2008 yılından bu yana Çocuk Yogası alanında çalışan,2011 yılından bu yana hocalık eğitimleri yapan Başak Deepa Yüksel'in kurduğu bir hoca oluşumudur. Eğitim sonrasında, zorlandığınız durumlarda Yoga Cici'nin uzman eğitmenlerinin desteğinden ve danışmalığından ücretsiz faydalanabileceksiniz. Her mezunun belirli süre danışacağı bir mentoru olacak. Devam eden hocalar tecrübe kazandıkça mentorluk yapmaya başlayabilecekler. Çalışma gruplarına dahil olup organizasyonlarda yer alabilecekler.


EĞİTİM İÇERİĞİMİZ
- Yoga Pozlarının ve felsefesinin Çocuk Yogası'nda uygulanması teorisi
- Yaş gruplarına göre ders oluşturma ve uygulama
-Yoga oyunları ve oyun oluşturma becerisi
-Etkili nefes çalışmalarının yaş gruplarına göre kullanımı
- Yoga pozları ile hikaye kurgulanması
-Yoga ile duygu ifade etme çalışmaları
-Çocuklara uygun nefes çalışmaları
- Yaş gruplarına göre sınıf idaresi
- Etkili aile iletişim modelleri
- Dersleri zenginleştirecek malzeme kullanımı
- Yaratıcı düşünme ve yazma teknikleri
-Yoga aracılığı ile duygu ifade çalışmaları

Buna ek olarak Başak hoca Somatik Experience açısından travma ve çocuk üzerindeki etkilerinden ve fiziksel deformasyonu olan çocuklarda asana uygulamasından da bahsedecek.


KİMLER KATILABİLİR?


-200 saatlik yoga hocalık eğitimlerini tamamlamış olanlar.
Mezuniyet için; Bitirme ödevi, kitap okuma ve 5 ders staj

- En az 3 ay (min. 20 ders) yoga pratiğinden geçmiş olan anneler ve öğretmenler.
Mezuniyet için; Bitirme ödevi, pozlarla ilgili ayrıntılı çalışma yapılması, 3 aylık yoga uygulamasının belgelenmesi, kitap okuma ve 5 ders staj – (kısıtlı kontenjan ile kabul edilecektir.)

- Hiç yoga yapmamış eğitimciler ve öğretmenler.
Mezuniyet için; Bitirme ödevi, pozlarla ilgili ayrıntılı çalışma, 5 ders staj, kitap okumaları ve 20 ders tamamlama. 20 ders eğitim sonrasında da 3 aylık süre içerisinde tamamlanabilir. Tamamlanıp belgelendiğinde sertifika verilecektir – (kısıtlı kontenjanla kabul edilecektir. )

Yoga bilmeden yogayı öğretemeyiz. Çocuklar sizi taklit edeceği için sizin pozları ve felsefesini bilmeniz önemli. Çocuklarla çalışırken yoga bilmek de yeterli değil. Bunun yanında çocuk iletişimi açısından da donanımlı olmamız gerekir. Ders pratikleri ve staj dersleri size bu imkanı sağlayacak.


ÜCRETLENDİRME

1500 TL + KDV
Eğitim ücretine 100 sayfalık Yoga Cici eğitim rehber kitapçığı ve eğitim sırasında kullanılacak tüm materyaller ve eğitim sonrası 1 ay süresince hocalardan mentorlük desteği dahildir.

SERTİFİKASYON
Yoga Alliance onaylıdır. Eğitim Yoga Time 300 saatlik eğitiminin bir parçası olarak kabul edilir. 300 saatlik eğitime devam etmeyen yoga eğitmenleri ve eğitimciler, alacakları katılım belgesi ile kolaylıkla kurumlarda ders verebilmektedirler.


BAŞAK DEEPA YÜKSEL
Sanat Yöneticisi ve hemşire olan Başak Yüksel 2008'de Yoga Cici’yi kurana kadar TV projelerinde Sanat Yöneticiliği, galerilerde küratörlük ve dergilerde yazarlık yapmış, ardından 2007’de Yoga Eğitmenliği’ni meslek olarak seçmiştir.
19 senedir çocuklarla çalışmaktadır. İlk üniversitesi olan hemşirelik bölümünü okurken Milli Eğitim Bakanlığı projelerinde hemşire olarak çocuklarla çalışmıştır. Sanat Yönetimi okuduğu yıllarda ise sağlık ve sanat bilgileri buluşmuş ve Sabancı Müzesi’nde çocuk atölyeleri yapmıştır. 2000 yılından bu yana çocuklarla, sağlık, sanat ve yoga alanlarında sayısız projede yer almış ve yüzlerce çocuğun yoga yapmasına vesile olmuştur. 2008 yılında Cihangir Yoga’da ilk Çocuk Yogası sınıfını açmış, Çocuk Yogası’nın yaygınlaşmasına öncülük etmiştir. Tüm Türkiye'de 200’ün üzerinde çocuk yogası eğitmeni yetiştirmiştir. Sosyal yardım kuruluşları, okullar ve merkezlerde seminerler ve dersler düzenlemektedir. Milli Eğitim onaylı Eğitmen Eğitimi sertifikasına sahiptir.
Yoga Hocalarına yönelik vermekte olduğu diğer uzmanlık eğitimleri şöyedir;
30 saat Çocuk Yogası temel eğitim
10 saat Anne-Çocuk yogası hocalık eğitimi
10 saat Ergenlik Dönemi hocalık eğitimi
100 saat Yoga Terapi Uzmanlık eğitimi
20 saat Yoga hocaları için Skolyoz ve Yoga uzmanlık eğitimi
20 saat Yoga hocaları için 50+ Yaş için Yoga uzmanlık eğitimi


ECENUR ATEŞ HAKKINDA
10 yaşında tiyatroyla tanışıp, Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde eğitimler alarak, profesyonel olarak tiyatro çalışmalarına başladı. 2012 yılında Beykent Ünivesitesi Oyunculuk ve Sinema-TV Bölümlerinden mezun oldu. 8 yaşında tanıştığı ve hep hayatında yer verdiği dansa Aytunç Bentürk Dans Akademisi’nde eğitim alarak devam etti. 16 yaşında gönüllü üyesi olduğu GEA Arama Kurtarma, Ekoloji ve Sosyal Kampanyalar Grubu’nun çocuklar için bilinçlendirme tiyatrolarında metin yazarlığı, yönetmenlik ve eğitmenlik; çocuklar ve yetişkinler için sosyal sorumluluk ve insani yardım projelerinde yöneticilik yaptı. Çelen Ramok Arıman ile 200 saatlik temel yoga hocalık eğitimini tamamladı.
2016 yılından bu yana Yoga Cici eğitimlerinin asistan hocası olarak çalışmakta, Aile yogası workshoplarını farklı yoga stüdyolarında, şehirlerde geniş katılımlar ile sürdürmektedir.

EĞİTİME KATILANLAR NELER DEDİLER?

Meltem Özertem
Uzun zamandır yoga yapıyorum. 4 senedir de anneyim. Yogayı hayatın temel ihtiyaçlarından biri olarak gördüğüm için en büyük hayalim oğlumun da olabildiğince erken yaşta yoga yapmaya başlamasıydı. Bu basit düşünce ve hedef ile katılmıştım eğitime. Fakat eğitimin sonunda çok başka bir noktadaydım. Kendi yoga uygulamamı, oğlumla olan ilşkimi ve en önemlisi yetişkin zihnimi sorgularken buldum kendimi. Yetişkin zihinlerimizin huzurlu bir hayatın önündeki en büyük engel olabileceğini düşündünüz mü hiç? Ben bu eğitim sayesinde bunu farkettim ve çocuk halimi hatırlamayı keşfettim. Çocuğunuz olsun ya da olmasın, daha önce yoga yapmış olsanız da olmasanız da bu eğitime katılmanızı tavsiye ederim. Çünkü sağlıklı toplumlar sağlıklı nesiller yetiştirmekle mümkündür ve çocuk yogası bu yolda kendinize, ailenize, hayatına dokunabileceğiniz tüm çocuklara ve topluma verebileceğiniz en büyük hediyedir. Yoga; hem de çocuk yogası bu derece etkili mi gerçekten diye düşünmüş olabilirsiniz. Başak hoca ile tanışın ve eğitimi tamamlayın, az bile söylediğimi anlayacaksınız!!!

Ayça Damgacı
Çok sevgili Başak Yüksel hocamız ile yaptığımız eğitmenlik eğitimi sanırım tüm yaşamımız boyunca hatırlayacağımız, öğretici ve en eğlenceli eğitim süreci olarak çoktan kayıtlara geçti bile. Eğitime gitmek üzere 30 yaşında evden çıkıp, akşam dönerken 3 yaşında hissetmek inanılmaz keyifliydi. Ve tabii ki bu hissi canlı tutmayı öğrenmek, bunun için farkında olarak çabalamaya ve öğrenmeye devam etmek sürecin sadece başlangıcı. Çocuklara yoga pozlarını en eğlenceli haliyle öğretmeyi öğrenmek; onların faydalı bir biçimde bedensel aktivite yapmalarına, kendilerine güveni ve saygısı olan çocuklar olarak büyümelerine ve yaşamları boyunca yapacakları tüm aktivitelerde konsantrasyon sağlamalarına ve dolayısıyla bireysel disiplinlerine atılan bir tohum aslında sadece. Ben bunun bir parçası olmaktan hem kendi adıma, hem çevremde ulaşabildiğim ve de ulaşabileceğim tüm çocuklar adına çok mutluyum.

Senem Kıroğlu Nane
Çocuk yogası eğitimi aldıktan sonra oğlum Can’la beraber yoga yaparak daha kaliteli zaman geçiriyoruz. Onun minik bedeniyle yoga hareketleri yapması, oyunlar içinde hikayelerle yaratıcılığını geliştirmesi çok keyifli. Can; ders sonralarında daha mutlu, kendini iyi ifade etmiş ve rahatlamış oluyor. Yoga hayatımıza girdikten sonra doğanın daha farkında olduk, doğayla daha içiçe olmaya başladık. Yogayı sadece derslerde değil zaman zaman hayatımıza da sokuyor, gördüğümüz herhangi bir şeyde yoga duruşlarıyla ilişki kuruyor yoga hakkında konuşuyoruz. Kendi bedenini, nefesini keşfetmesi ve beraber kaliteli ve yararlı bir şeyler yapmak ikimizi de çok mutlu ediyor. Başak hocama buna vesile olduğu için sonsuz teşekkürler ♥
Source: www.facebook.com