Kameralne Czwartki - Ensemble Les Sauvages
Pałac Kultury Zagłębia

jeu. 28/09/2017 de 18h00 à 19h30

Fuseau horaire : Warsaw (GMT+02:00)

Pałac Kultury Zagłębia
pl. Wolności 1
41-300 Dabrowa Gornicza
Poland
28 września godz. 18:00 - to data i godzina pierwszego w nowym sezonie kulturalnym koncertu cyklu Kameralne Czwartki, podczas którego trzy piękne kobiety z Ensemble Les Sauvages wykonają dla dąbrowskiej publiczności twórczość dawnych, barokowych mistrzów, których jubileusz śmierci lub urodzin przypada na bieżący 2017 rok.
Zespół Ensemble Les Sauvages tworzą utalentowane, młode artystki – studentki oraz absolwentki prestiżowych polskich i zagranicznych uczelni muzycznych. Przyjaźń oraz wspólne zamiłowanie do muzyki połączone z ciągłym dążeniem do perfekcjonizmu postanowiły wprowadzić w swoje życie zawodowe, stawiając sobie za cel dzielenie się radością ze wspólnego muzykowania ze słuchaczami oraz promowanie muzyki dawnej i przybliżanie jej jak najszerszemu gronu odbiorców – od wysmakowanych koneserów po ludzi, którzy pierwszy raz stykają się z takim instrumentarium na ich koncertach. To wszystko składa się na swoisty spektakl muzyczny, dający publiczności możliwość poznania kulturowej spuścizny dawnej Europy. Muzyka jest przeplatana opowieściami o instrumentach, kompozytorach i ich dziełach. Koncertują zgodnie z duchem dawnych czasów, czyli na kopiach barokowych instrumentów – flecie traverso, klawesynie, lutni, teorbie oraz gitarze barokowej. Stale powiększają swój repertuar o nowe pozycje oraz doskonalą swój warsztat pod okiem najznakomitszych mistrzów tzw. wykonawstwa historycznie poinformowanego z kraju i zagranicy, takich jak m.in.: Christopher Stembridge, muzycy Il Giardino Armonico: Stefano Barneschi, Marco Bianchi; Marcello Scandelli, Stephan MacLeod, Ewa Mrowca, Jan Cizmar, Anna Kowalska, Anton Birula, Karolina Brachman, Marek Rzepka, Nicolas Parle, Urszula Bartkiewicz i inni. Sięgają po utwory klasyków epoki baroku, jednak przede wszystkim starają się „wydobywać” kompozytorów mniej znanych, zapomnianych; prezentując dziedzictwo wszystkich krajów europejskich.
W programie koncertu:
Claudio Monteverdi (1567 Cremona - 1643 Wenecja) - 450. rocznica urodzin
Scherzi Musicali, 1632
Maledetto sia l’aspetto SV 246
Quel sguardo sdegnosetto SV 247
Eri già tutta mia SV 248
Ecco di dolci raggi il Sol armato SV 249
Ed è pur dunque vero SV 250
Telemann Georg Philipp (1681 Magdeburg - 1767 Hamburg) - 250. rocznica śmierci
Sonata metodyczna e-moll na flet i basso continuo TWV 41:e2
Barbara Strozzi (1619 Wenecja - 1677 Padwa) - 340. rocznica śmierci
L'Eraclito amoroso (Cantate, ariette e duetti op.2, 1651)
Che si può fare (Arie a una voce, 1664)
Michel Corrette (1707 Rouen - 1795 Paryż) - 310. rocznica urodzin
Première Suite (Premier Livre de Pièces pour le Clavecin, Op.12, 1734) - Festes Sauvages
C. F. Abel (1723 Köthen - 1787, Londyn) - 230. rocznica śmierci
Sonata na flet traverso i basso continuo
D. Scarlatti (1685 Neapol - 1757 Madryt) - 260. rocznica śmierci
Sonata K 64 i K 208
G. P. Reverberi (transkrypcja na klawesyn solo Magdalena Bąk)
Sinfonia per un addio
Podróż rozpoczniemy we Włoszech od Claudia Monteverdiego – słynnego mistrza, któremu przypisuje się powstanie pierwszej opery i który wniósł wiele w rozwój muzyki wokalnej. W tym roku obchodzimy 450. rocznicę jego urodzin. Scherzi musicali to zbiór żartobliwych pieśni o zróżnicowanym charakterze. Za sprawą Telemanna (250 rocznica śmierci) zapoznamy się z muzyką niemiecką na flet i klawesyn. W tym miejscu warto wspomnieć o związkach tego kompozytora z Polską – pobyt w Pszczynie oraz Żarach. Barbara Strozzi, której udała się trudna sztuka zaistnienia w świecie zdominowanym przez mężczyzn to następny punkt repertuaru, a zarazem powrót do muzyki wokalno-instrumentalnej. Kolejnym przystankiem na mapie jest Francja – to tutaj klawesyn święcił swoje największe triumfy jako instrument solowy. Kompozycją Michela Corrette'a nawiążemy do nazwy naszego zespołu. Powrót do muzyki niemieckiej nastąpi za sprawą C. F. Abla – ponownie usłyszymy w roli głównej flet. Ostatnie utwory zapewnią nam powrót do tradycji włoskiej – będą to słynne sonaty Domenico Scarlattiego oraz Sinfonia per un addio - utwór skomponowany w XX wieku (przez Włocha), inspirowany twórczością włoskich mistrzów, m.in. Vivaldiego, w transkrypcji na klawesyn solo klawesynistki Magdaleny Bąk. Tym utworem żegnamy się z barokiem i powracamy do Dąbrowy Górniczej XXI wieku.
Skład zespołu:
Paulina Horajska – sopran
Julia Obrębowska – flet traverso
Magdalena Bąk – klawesyn
Source: www.facebook.com