„Kino-ja” | Spotkanie z Marianem Marzyńskim
Gdynia

Évènement indisponible.

Selon le cas, de nouvelles dates appraîtront bientôt ou l'activité proposée sera définitivement supprimée.

dim. 20/08/2017 de 16h00 à 18h00/strike>

Muzeum Emigracji w Gdyni
ul. Polska 1
81-339 Gdynia
Poland
Spotkanie z Marianem Marzyńskim, reżyserem filmowym i telewizyjnym połączone z projekcją filmów „Powrót statku” oraz „Pożegnanie z ojczyzną”, a także przedpremierą jego książki „Kino-ja. Życie w kadrach filmowych”.
Spotkanie poprowadzi Grzegorz Rogowski, znawca transatlantyków, autor książek „Pod polską banderą przez Atlantyk” i „Skazane na zapomnienie. Polskie aktorki filmowe na emigracji".
MARIAN MARZYŃSKI w latach 60. należał do najpopularniejszych ludzi w Polsce: był pomysłodawcą i prowadzącym masowo oglądanych programów telewizyjnych, m.in. „Turnieju Miast”. Jako autor debiutanckiego dokumentu „Powrót statku” został w 1964 roku podwójnym (Złoty Lajkonik i Złoty Smok) laureatem Krakowskiego Festiwalu Filmowego. W roku 1969, jako emigrant „marcowy” wyjechał do Danii, a następnie do Stanów Zjednoczonych, gdzie odnalazł się jako dokumentalista (nakręcił dziesiątki filmów w różnych częściach świata), ale także wykładowca w szkole filmowej, gdzie jego uczniem był m.in. Gus Van Sant (reżyser m.in. "Buntownika z wyboru").
Source: www.facebook.com