Survival Kit
Collective Çukurcuma

Du 07/09/2017 18h00 au 21/09/2017 00h00

Fuseau horaire : Istanbul (GMT+03:00)

Space Debris Art
Kemankeş Mahallesi Hoca Tahsin Sokak No:15/1 kat 1 Beyoğlu
34425 Istanbul
Turkey
Eylül 8 – Ekim 7, 2017
Açılış: Perşembe, Eylül 7, 2017 18:00
[Please scroll down for English]
Larissa Araz, Cansu Çakar, Özgur Demirci, Didem Erk, Dmitriy Filippov, Evgeny Granilshchikov, Dmitriy Lyashenko, Irina Petrakova, Marina Ragozina, Eşref Yıldırım
Küratörler: Collective Çukurcuma (Serhat Cacekli & Naz Cuguoğlu), Nikolay Alutin
"Survival Kit (Hayatta Kalma Kiti)" sergisi, Türkiye ve Rusya gibi demokrasi alanında kısıtlamalar yaşayan ülkelerde, sanat pratiklerinde kullanılan “hemen göze çarpmayan / gizli” yaklaşımlar üzerine odaklanıyor ve sanatçıları (öz)sansür bağlamında olası hayatta kalma metodolojilerini araştırmaya davet ediyor.
“Survival Kit (Hayatta Kalma Kiti)” çağdaş sanat için gelecekte zorunlu olabileceğini düşündüğümüz bir çerçeve oluşturmak ve yaşadığımız belirsizliği ortadan kaldırmak için bir girişim, bir beraber düşünme platformu olarak algılanabilir. Altı ay boyunca işbirliği ve yakın diyalog içerisinde çalışan, beş Türkiye’den ve beş Rusya’dan sanatçı pratiklerinde, "hemen göze çarpmama" fikrine odaklandı. Sergide yer alan çalışmalar, bu araştırma sürecinin sonucu olan, kamuflaj ve ironi gibi birbirinden farklı konu ve uygulamaları gözler önüne seriyor.
//
September 8 – October 7, 2017
Opening: Thursday, September 7, 2017
Larissa Araz, Cansu Çakar, Özgur Demirci, Didem Erk, Dmitriy Filippov, Evgeny Granilshchikov, Dmitriy Lyashenko, Irina Petrakova, Marina Ragozina, Eşref Yıldırım
Curators: Collective Çukurcuma (Serhat Cacekli & Naz Cuguoğlu), Nikolay Alutin
The exhibition “Survival Kit” sets out to raise questions on subtlety in artistic practices within countries that develop low intensity democracies, in this instance Turkey and Russia, and invites artists to research possible methodologies of survival in the context of (self)censorship.
“Survival Kit” can be perceived as an attempt to remove the ambiguity by establishing a certain framework that may or may not be mandatory for contemporary art to function in the future to come. By collaborating for six months, five Turkish and five Russian artists researched different methodologies, such as camouflage and irony, to create works that are both united by the idea of “subtle art” yet divided by their specific subjects & practices.
Source: www.facebook.com