Amasra – Safranbolu Turu (Safran Hasadı)
Koral Tourism

Du 18/10/2017 20h00 au 22/10/2017 22h00

Fuseau horaire : Istanbul (GMT+03:00)

Koral Tourism
164. Sokak
48900 Marmaris
Turkey
SAFRAN HASATI
AMASRA – SAFRANBOLU TURU
18-22 Ekim 2017 (4 gece, 4 Gün)
“Çeşm-i Cihan’da bir mola ve Safran mucizesi”
Bir çiçek düşünün:
*Yılda sadece 1 hafta açıyor ve dünyanın belli bölgelerinde yetişiyor
*Ağırlığına göre en pahalı baharat olan Safran’ın 1 gramı 160 çiçekten oluşuyor, yarım kilosu tam tamına 80.000 çiçekten oluşuyor ve tek tek toplanıyor
*Fiyatı 3.000 -30.000 TL arasında değişiyor ve ağırlığının 100 bin katı suyu sarı renge boyuyor
Doğa ananın harikalarından biri olan Safran çiçeğinin öyküsünü öğrenmek isteyen herkesi, özel konseptli bu turumuza bekliyoruz. Bir gece Amasra’da konaklayıp Amasra’nın güzelliklerini keşfedeceğimiz bu turda, 2 gece de Safranbolu’da, Safranbolu’nun dokusuna uyan meşhur konaklarında kalıyor ve geçmişten günümüze yolculuk yapıyoruz. Safran hasadını yerinde gözlemlerken, gezinin bonusu meşhur Safranbolu Cam Terasında korku ve keyif dolu anlar geçiriyoruz İşte size özel programımız:
TUR PROGRAMI
1. GÜN : MARMARİS’TEN AMASRA’YA YOLCULUK
Fatih Sultan Mehmet’in fethe giderken bir tepeden seyredip Akşemseddin’e “lala lala çeşm-i cihan bu mu ola?” dediği, Karadeniz’in en şirin kenti olan Amasra’ya yolculuğumuz Marmaris’ten başlıyor. Gece yolculuğu yapacağımız bu ilk gün akşam saat 20:00’de buluşma noktamızdan hareketle 12-13 saat sürecek yolculuğumuza başlıyoruz. Sabah saatlerinde gözümüzü “yeşilin her bir tonunu” göreceğimiz Karadeniz sahillerinde açıyoruz. Kahvaltı molamızın ardından M.S. 1 Y.Y.’da, antik yollar üzerinde dinlenme noktasını belirtmek amacıyla yapılmış Kuşkayası anıtını görüyoruz, ardından Fatih Sultan Mehmet’in meşhur sözü söylediği yerde “Uyuyan Prens” lakaplı büyüleyici Amasra manzarasını seyretmek üzere kahve molası veriyoruz. Ardından Amasra sokaklarında yürümeye başlıyoruz. Kemere Köprüsü’nden geçerek Boztepe olarak bilinen yarımadaya geçiyoruz ve Ceneviz Armalarını görüyoruz burada. Amasra kalesi, Ceneviz Kilisesi ve Fatih Camii’ni gördükten sonra Ağlayan Ağaçta bir çay molası veriyor ve ahşap işlerinin günümüzdeki merkezi olan Çekiciler çarşısında serbest zaman veriyoruz. Sonrasında ise buluşma notkamızda toplanıp otelimize giriş yapıyoruz.
Konaklama: Amasra
2. GÜN : SAFRANBOLU
Sabah kahvaltısını otelden aldıktan sonra çıkış işlemimizi yapıp Safranbolu’ya hareket ediyoruz. Unesco Dünya Mirası listesinde bulunan bu tarihi kent, dokusunu en iyi korumuş, ahşap ve taştan inşa edilmiş cumbalı, tarihi Anadolu evlerini, arnavut kaldırımlı sokakları gezmeye başlıyoruz. Hala eski gelenekleri görme şansımız olan bu tarihi sokaklarda yürürken kendimizi adeta zamanda yolculuk yapmış gibi hissedeceğiz. Tayfun Talipoğlu’nun derlediği Bamteli müzesi, Hayat-Harem ve Selam’dan oluşan Kaymakamlar Konağı, Tabakhane, Bakırcılar çarşısı, Cinci Han, Rüstempaşa Camii, Yemeniciler Arastası, Tarihi Safranbolu İmren Lokumcusunda çifte kavrulmuş lokumun tadına bakarken konağın ikinci katında bulunan havuzlu oturma odasında dinlendikten sonra alışveriş için serbest zaman veriyoruz. Sonrasında ise otelimize giriş yapmak üzere buluşuyoruz.
Konaklama : Safranbolu
3. GÜN : SAFRAN ÇİÇEĞİ HASATI, CAM TERAS,DAVUTOBASI KÖYÜ VE YÖRÜK KÖYÜ

Sabah kahvaltımızın ardından otelimizden ayrılıyor ve hayatınız boyunca unutamayacağınız bir günün başlangıcını, unutulmaz hale getirecek ziyaretlerimizden ilki olan Safranbolu’nun çılgın projesi Kristal Cam Terası’nı ziyaret ediyoruz. Kristal Teras’a ürkerek çıkıyor ve muhteşem fotoğraflar çekiyoruz ve ayrılıyoruz
Şehre adını veren Safran çiçeği, endemik bir bitki olup mucizevi bir şekilde kendi ağırlığının yüz bin kat sıvıyı kendi doğal rengine boyayabilecek bir özelliğe sahiptir. Daha çok kimya sanayi ve gıda sektöründe kullanılan bu bitkiyi elde etmek için çok yoğun bir emek sarfedilir ve yılda en fazla 15-20 kg elde edilen bu bitkinin hikayesini dinlemek ve görmek üzere Davutobası Köyüne gidiyoruz. Orada üretici çiftçiden müsaitliğe göre safran tarlasını ziyaret ediyor ve üretim aşamalarını görüyoruz. Sonrasında Davutobası Köyü’nden ayrılıyor ve Bektaşi izlerinin hala görülebildiği, gerek Osmanlı Saray mutfağına gerek Osmanlı Ordusuna yüzyıllarca hizmet vermiş, ünlü sopranomuz Leyla Gencer’in baba ocağı Yörük Köyüne gidiyoruz. Tarihi köy çamaşırhanesini, eski evlerini ve Sipahiler Konağını gördükten sonra öğlen yemeğinde lezzetli gözlemelerinden ve geleneksel tatlılarını yedikten sonra Safranbolu’ya otelimize gidiyoruz.
Konaklama: Safranbolu
4. GÜN : ANITKABİR ZİYARETİ VE MARMARİS’E DÖNÜŞ
Sabah kahvaltımızı otelimizde aldıktan sonra çıkış yapıyor ve Marmaris’e doğru hareket ediyoruz. Ankara’da, Cumhuriyetimizin kurucusu, Baş komutan, Baş öğretmen, önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi ikametgahı olan Anıtkabir ziyareti yapıyoruz. Aslanlı yoldan yürüdükten sonra Atatürk’ün mozelesini ziyaret ediyor ve anıt kabir müzesini ziyaret ediyoruz. Anıtkabir ziyaretinin ardından öğlen yemeği molası veriyor ve Marmaris’e doğru hareket ediyoruz. Gece Marmaris’e varıyor ve siz değerli misafirlerimizle buluşma noktasında vedalaşıyoruz.
TUR PROGRAMINA DAHİL OLAN HİZMETLER
*Konsept otellerde yarım pansiyon konaklama (Akşam yemeği ve sabah kahvaltısı açık büfe)
*Konforlu araçlar ile ulaşım
*Profesyonel Koral rehberlik hizmetleri
*Ören yerleri giriş ücretleri
*Safran hasadı ziyareti
*Zorunlu seyahat sigortası
TUR PROGRAMINA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER
*Öğlen yemekleri ve yemeklerde alınan içecekler
*Kişisel harcamalar
*Tur programında açıkça belirtilmemiş olan geziler
TARİH : 18-22 Ekim 2017 ( 4 gece, 4 gün)
ÜCRETLER : 890,00 TL ( iki kişilik odada kişi başı konaklama)
850,00 TL (üç kişilik odada kişi başı)
445,00 TL (6-12 yaş çocuk ücreti)
*Fiyatlar %10 indirimli erken rezervasyon fiyatı olup, 31 Ağustos 2017 tarihine kadar geçerli olacaktır.
İLETİŞİM : 444 80 98 (ofis)
0 533 923 31 24 (Turgay)
E- mail : info@koraltravel.com
www.koraltravel.com
Source: www.facebook.com