Debaty, cz. 4: Myślenie według wartości - godność
Centrum Sztuki Filmowej / Kino Kosmos

mar. 14/11/2017 de 18h00 à 21h00

Fuseau horaire : Warsaw (GMT+02:00)

Centrum Sztuki Filmowej / Kino Kosmos
Sokolska 66
40-087 Katowice
Poland
Zapraszamy na cykl spotkań dyskusyjno-filmowych organizowanych przez Instytucja Filmowa SILESIA FILM - MYŚLENIE WEDŁUG WARTOŚCI.
✓ Tematem trzeciej debaty w dniu 14 listopada (wtorek!), o godz. 18:00, będzie GODNOŚĆ.
Dziś już wiemy, że nie można zbudować przyzwoitego społeczeństwa bez odwołania do wartości. To one są drogowskazem: zarówno w indywidualnym życiu każdego z nas, jak i życiu zbiorowym. O potrzebie powrotu wartości do naszego życia wspólnotowego dobitnie pokazują wydarzenia ostatnich tygodni. Na ustach wszystkich Polaków wróciły podstawowe wartości: wolność, równość, demokracja, godność, solidarność.

Polacy znów zaczęli pytać o sens i znaczenie elementarnych idei. Jako instytucja kultury nie tylko chcemy, ale powinniśmy wziąć udział w tej ogólnopolskiej dyskusji. Dlatego postanowiliśmy rozpocząć cykl debat o podstawowych pojęciach - ich sensie i znaczeniu dla naszego życia. Zaplanowaliśmy cykl spotkań, którym będą towarzyszyć pokazy filmów. Hasło przewodnie tych dyskusji - MYSLENIE WEDŁUG WARTOŚCI - to, oczywiście, nawiązanie do tytułu słynnej książki ks. Józefa Tischnera. Dlaczego wartości są tak ważne w naszym życiu? Jak pisał Tischner, "aby zachować się w tym naszym małym świecie, musimy umieć czytać wartości". Celem naszych spotkań jest próba czytania wartości, według których możemy żyć i budować lepszą wspólnotę. Przyzwoite społeczeństwo, w którym jest miejsce dla każdego z nas. Nie zależnie od poglądów politycznych, religijnych czy światopoglądowych.

✓ Czwarte spotkanie będzie dotyczyć jednej z kluczowej wartości. Ważnej dla każdej Polki i Polaka. Oczywiście chodzi o GODNOŚĆ. Dlaczego godność? Znów należy przywołać Tischnera: „Wiele na to wskazuje, jakby „prawda” szła swoją drogą a „godność człowieka” swoją drogą. Nie jesteśmy pewni „prawdy”, ale jesteśmy pewni „godności”.
14 listopada (wtorek!), o godz. 18:00, z tematem godności zmierzą się m.in.:
→ o. MACIEJ ZIEMBA, dominikanin i filozof
→ ANNA CIEPLAK, pisarka i animatorka kultury
→ WOJCIECH JAGIELSKI, pisarz i reporter
Prowadzenie: Jarosław Makowski
_______
✓ Po debacie odbędzie się pokaz rosyjskiego "JOHNNY POSZEDŁ NA WOJNĘ" w reżyserii Daltona Trumbo. Współtwórcą scenariusza jest Luis Buñuel.! Obraz wyróżniono m.in. na MFF w Cannes Nagrodą Specjalną Jury. oraz prestiżową Nagrodą krytyków FIPRESCI.
>>> BILETY: 12 zł (debata + film):
http://www.filmowa.net/system.html?id=24794
Jeden z najgłośniejszych, choć jak dotąd nie pokazywanych w Polsce w szerokiej dystrybucji antywojennych filmów, zrealizowany przez kontrowersyjnego Daltona Trumbo, osadzonego w więzieniu przez Komisję ds. Działań Antyamerykańskich.
Tytułowy Johnny (Timothy Bottoms) to młody Amerykanin, który z powodu wpojonych mu przez nieżyjącego już ojca ideałów, zaciąga się "na ochotnika" do wojska, aby podczas I wojny światowej "walczyć za demokrację". Ostatniego dnia konfliktu zostaje potwornie okaleczony przez minę przeciwpiechotną, która pozbawia go rąk i nóg, a także twarzy, przez co traci zmysły wzroku, słuchu i powonienia. Zmasakrowany Johnny trafia do amerykańskiego szpitala. Choć nie ma żadnej kontroli nad swoim ciałem, nadal żyje, czuje i myśli, choć odkrycie tego zajmie lekarzom stanowczo za dużo czasu. Personel szpitala traktuje go jak obiekt eksperymentów, żeby - jak mówią - "nauczyć się pomagać takim jak on". Nikt nie próbuje nawiązać kontaktu z pacjentem, aż pewnego dnia Johnny znajduje sposób na porozumiewanie się z lekarzami. Wykorzystując alfabet morsa, który "wystukuje" na poduszce, Johnny błaga lekarzy, aby pozwolili mu umrzeć, ponieważ pozostawanie w świadomości w stanie, w jakim się znajduje, jest dla niego torturą. Doktorzy - w myśl fałszywie pojmowanej etyki - odmawiają spełnienia woli pacjenta.
Nawet dziś dramat "Johnny poszedł na wojnę" przeraża okrucieństwem i dosłownością, choć został zrealizowany ponad 30 lat temu. Trzydzieści lat książka czekała też na ekranizację - DALTON TRUMBO, autor powieści (wydanej w 1939 roku) i scenariusza, do pracy nad filmem przystąpił dopiero w 1970 roku. W Hollywood uznanie zdobył już w latach 40. - za scenariusz do "Kitty Foyle" (1940) otrzymał nominację do Oscara, dobrze przyjęto nakręcony według jego scenariusza film "30 sekund nad Tokio" (1944). Później jednak, z powodu scenariusza do "Czułego towarzysza" (1943) Edwarda Dmytryka z Ginger Rogers Trumbo wpadł w kłopoty. Scenariusz, choć zdecydowanie proamerykański, agitował za solidarnością z aliantami radzieckimi, co wydało się podejrzane działającej już wówczas senackiej Komisji ds. Działalności Antyamerykańskiej, która w okresie zimnej wojny zaciekle tropiła w USA radzieckich agentów i sympatyków komunizmu. W 1947 roku odbył się słynny proces Dziesiątki z Hollywood - grupy producentów, reżyserów i scenarzystów (wśród nich znalazł się i Edward Dmytryk, i Dalton Trumbo), podejrzanych o komunistyczną infiltrację Hollywood. Filmowcy zgodnie odmówili wystąpienia przed komisją, za co w kwietniu 1948 roku zostali skazani przez sąd na kary do roku więzienia i grzywnę tysiąca dolarów.
Trumbo otrzymał 10 miesięcy kary, a po wyjściu z więzienia został wciągnięty na czarną listę i pozbawiony pozwolenia na pracę. Rozgoryczony Trumbo wyjechał do Meksyku, gdzie używając pseudonimów napisał prawie trzydzieści scenariuszy filmowych. Wśród nich znalazły się nagrodzone Oscarem "Rzymskie wakacje" (1953) i "The Brave One", a także "Ostatni zachód słońca" (1961), "Ostatni kowboj" (1962) czy "Papillon" (1973). Do Hollywood Trumbo powrócił - łamiąc presję ekstremistów - dzięki wstawiennictwu Kirka Douglasa, Stanleya Kubricka i Otta Premingera. Dziesięć lat później wyreżyserował swój jedyny film "Johnny poszedł na wojnę", nagrodzony w Cannes przez jury i krytyków FIPRESCI.
Swoje drugie życie film zawdzięcza Metallice, która duże fragmenty obrazu umieściła w swoim teledysku "One", do utworu pochodzącego z płyty "...And Justice for All" (1988). Wówczas "Johnny..." zdobył ogromną publiczność i miano filmu kultowego, a jego nielegalne kopie rozprzestrzeniły się w różnych krajach Europy.
>>> BILETY: 12 zł (debata + film):
http://www.filmowa.net/system.html?id=24794
Source: www.facebook.com