Debaty, cz. 2: Myślenie według wartości - Solidarność
Centrum Sztuki Filmowej / Kino Kosmos

mer. 13/09/2017 de 18h00 à 21h00

Fuseau horaire : Warsaw (GMT+02:00)

Centrum Sztuki Filmowej / Kino Kosmos
Sokolska 66
40-087 Katowice
Poland
Zapraszamy na cykl spotkań dyskusyjno-filmowych organizowanych przez Instytucja Filmowa SILESIA FILM - MYŚLENIE WEDŁUG WARTOŚCI.
✓ Tematem pierwszej debaty w dniu 10 sierpnia o godz. 18:00 będzie WOLNOŚĆ.
✓ Tematem drugiej debaty w dniu 13 września o godz. 18:00 będzie SOLIDARNOŚĆ.
Dziś już wiemy, że nie można zbudować przyzwoitego społeczeństwa bez odwołania do wartości. To one są drogowskazem: zarówno w indywidualnym życiu każdego z nas, jak i życiu zbiorowym. O potrzebie powrotu wartości do naszego życia wspólnotowego dobitnie pokazują wydarzenia ostatnich tygodni. Na ustach wszystkich Polaków wróciły podstawowe wartości: wolność, równość, demokracja, godność, solidarność.

Polacy znów zaczęli pytać o sens i znaczenie elementarnych idei. Jako instytucja kultury nie tylko chcemy, ale powinniśmy wziąć udział w tej ogólnopolskiej dyskusji. Dlatego postanowiliśmy rozpocząć cykl debat o podstawowych pojęciach - ich sensie i znaczeniu dla naszego życia. Zaplanowaliśmy cykl spotkań, którym będą towarzyszyć pokazy filmów. Hasło przewodnie tych dyskusji - MYSLENIE WEDŁUG WARTOŚCI - to, oczywiście, nawiązanie do tytułu słynnej książki ks. Józefa Tischnera. Dlaczego wartości są tak ważne w naszym życiu? Jak pisał Tischner, "aby zachować się w tym naszym małym świecie, musimy umieć czytać wartości". Celem naszych spotkań jest próba czytania wartości, według których możemy żyć i budować lepszą wspólnotę. Przyzwoite społeczeństwo, w którym jest miejsce dla każdego z nas. Nie zależnie od poglądów politycznych, religijnych czy światopoglądowych.

✓ Pierwsze spotkanie będzie dotyczyć jednej z kluczowej wartości. Ważnej dla każdej Polki i Polaka. Oczywiście, chodzi o WOLNOŚĆ. Dlaczego wolność? Znów przywołajmy Tischnera: "Gdybym ze wszystkich wartości, jakie są w Polsce, miał dać którąś na pierwsze miejsce, dałbym wolność". Zapraszamy.
✓ PANELIŚCI
• ks. Jacek Prusak (SJ, psycholog),
• Jarosław Gwizdak (sędzia),
• Aneta Groszyńska (reżyserka teatralna),
• prof. Tadeusz Gadacz (filozof),
_______
✓ Po debacie odbędzie się pokaz filmu podejmującego temat wolności jednostki. Będzie to kultowa MECHANICZNA POMARAŃCZA w reżyserii STANLEYA KUBRICKA!
Chuligan Alex doskonale się bawi kosztem innych: dokonuje rozbojów, gwałtów i kradzieży. Transformacja pozbawionego wszelkich zasad moralnych łobuza w porządnego obywatela poprzez brutalne pranie mózgu (nowatorską terapię) i jego powrót do dawnych praktyk stało się osnową przerażającej wizji Kubricka zaczerpniętej z przełomowej powieści Anthony’ego Burgessa, osadzonej gdzieś w nieokreślonej przyszłości. Nastrój osaczenia potęguje wspaniała muzyka elektroniczna. Na ścieżkę dźwiękową filmu składają się m.in. utwory stworzone przez Wendy Carlos na syntezatorze Mooga i klasyki Beethovena.
Film wzbudzał kontrowersje od pierwszych pokazów, ale i tak został nominowany do Oscara w czterech kategoriach (w tym za najlpeszy film i reżyserię). Moc oddziaływania filmu nie słabnie: do dziś "Mechaniczna pomarańcza" szokuje i pociąga jednocześnie.
_______
✓ BILETY (DEBATA + FILM) po 12 zł:
www.filmowa.net/system.html?id=22389
Source: www.facebook.com